Nie daj się oszukać

Na co zwrócić uwagę, decydując się na sesję, i na które z nich warto odpowiadać, a które należy sprawdzić?

Przede wszystkim pamiętaj, że wszelkie propozycje współpracy wykraczające poza kwestie związane z branżą modową, w szczególności dotyczące sponsoringu i kwestii matrymonialnych powinnaś omijać szerokim łukiem

Zanim podejmiesz decyzję o tym, aby wziąć udział w jakimś projekcie czy sesji, zastanów się nad następującymi punktami.

  • Wiarygodność fotografa

Zanim zdecydujesz się na współpracę z kimś, zapoznaj się z jego/jej pracami. Świadczą one o poziomie doświadczenia, pozwalają zapoznać się z estetycznymi wyborami, ulubionymi motywami.
Na tym etapie łatwo podjąć decyzję, czy zgadzają się one z Twoim gustem i przekonaniami. Nie ma powodu, dla którego doświadczony fotograf miałby nie publikować swoich prac na portalach modelingowych lub na własnej stronie internetowej. Oczywiście zdarzają się sporadyczne wyjątki od tej reguły, ale z podejrzliwością powinno traktować się propozycje fotografów, których prac nigdzie nie można zobaczyć. Profesjonalni fotografowie posiadają rozbudowane portfolio, swoje strony domowe, fanpage na Facebooku i nie ukrywają swoich prac.

  • Realne zarobki

Oferty współpracy dzielą się na komercyjne i tzw. TFP (time for photos – czas pracy fotografa/modelki w zamian za zdjęcia dla nich obojga) – z sesji otrzymasz zdjęcia, a fotograf możliwość wykorzystywania Twojego wizerunku.

Pamiętaj, aby podpisać umowę z fotografem, która zabezpieczy Was oboje.

Łatwo ulec propozycji wysokich zarobków w zamian za pozowanie do kilku zdjęć. Jednak należy zawsze przemyśleć temat wielokrotnie. Jeżeli jesteś początkującą modelką, niemożliwym jest uzyskanie przez Ciebie zarobku rzędu kilku tysięcy złotych za sesję. Takie kontrakty podpisują modelki z wieloletnim doświadczeniem, dla kampanii znanych marek. Jeśli ktoś oferuje Ci taką kwotę możesz być pewna, że jest to podejrzane.

Jakie kwoty zatem są realne? Początkująca modelka, w zależności od typu sesji (czy jest to sesja produktowa, edytorial, kalendarze itp), może zarobić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ceny będą wahać się ze względu na ilość zdjęć, zakres pozowania, doświadczenie fotografa i modelki, czy też rynek lokalny. Jeżeli nie jesteś pewna co do konkretnej kwoty, zawsze możesz zadać pytanie na forach modelingowych.

UWAGA: Twoją czujność powinna wzbudzić oferta, w której fotograf zobowiązuje się do zrobienia Ci zdjęć za darmo, ale jedynie aktów. Nie rozpoczynaj swojej przygody z modelingiem od nagości.

Dobrze prowadzone portfolio wystarczy do tego, aby zainteresować sobą potencjalnego fotografa.

 Zapamiętaj:

  1. nigdy nie wysyłaj nikomu swoich nagich fotografii (możesz posłużyć się linkiem do konkretnych zdjęć w swoim portfolio – na tej podstawie fotograf,
    czy osoba z agencji jest w stanie wystarczająco określić twój potencjał);
  2. żadna poważna agencja/fotograf nie przeprowadza castingów przez komunikator używając kamerki internetowej!
  3. nikt nie ma prawa prosić Cię o podanie twoich danych osobowych do umowy, jeśli nie spotkaliście się w rzeczywistości i nie podaje Ci takich informacji zwrotnych o sobie.

Uważaj na siebie

To, co publikujesz w Internecie, może być skopiowane w ułamku sekundy i proces ten nie może być cofnięty. Przemyśl, nim wyślesz komuś swoje nagie fotografie, czy zgodzisz się na spotkanie. Nigdy nie wysyłaj nikomu swoich pełnych danych osobowych.

Kieruj się zdrowym rozsądkiem. W ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemności i niebezpieczeństw.

Opracowano na podstawie MaxModels